Menü Kapat

Organik yakıt katkısı “daha ​​temiz ve daha verimli”

Potansiyel bir yakıt katkı maddesinin termal ayrışması üzerine yapılan yeni araştırmalar, daha temiz ve daha verimli bir yanma sağlayabileceğini göstermiştir.YAKIT KATKISI Çalışmanın yazarları, bulgularının biyoyakıtların uygulanabilirliğine yeni bir ışık tutma potansiyeli olduğunu iddia ediyorlar.

Bilim adamları uzun zamandır fosil yakıtların yanması sırasında kirleticilerin atmosfere salınımını azaltmaya yardımcı olabilecek oksijenli organik bileşiklerden oluşan katkı maddeleri araştırıyorlar. Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden (KAUST) araştırmacılar şimdi bu potansiyel katkı maddelerinin yanma ile ilgili koşullar altında nasıl ayrıştığını belirlediler.

Kütle olarak% 40.6 oksijenden oluşan dietil karbonatın () dizel yakıtların temiz yanmasını kolaylaştırma potansiyeli olduğu düşünülmektedir. KAUST bilim adamı Binod Raj Giri ve arkadaşları, termal ayrışmasını anlamak için basınç ve sıcaklığın ‘nin ayrışması üzerindeki etkilerini değerlendirdiler.

Ekip, fiziksel deneyleri teorik hesaplamalarla birleştirerek “ayrışma ve ürünleri için ayrıntılı ve güvenilir bir kinetik tablo sağladı” dedi Giri.

‘nin etil propionat ve etil levulinat adı verilen organik esterlerin ayrışması üzerinde önemli bir etkisi olduğu, reaksiyon enerjisi bariyerini önemli ölçüde düşürdüğü ve sonuç olarak reaktiviteyi arttırdığı keşfedildi.

Giri’ye atıfta bulunan bir KAUST açıklamasına göre, “… bu bulgular, çeşitli metil ve etil esterlerden oluşan biyodizel yakıtların modern dizel motorlara ve motor hibritlerine uygulanabilirliğine ışık tutacak. Ayrıca, esterlerin ve karbonatların geleneksel yakıtlarla harmanlama etkisinin netleştirilmesine yardımcı olacaklar. ”

Giri’nin ekibi şu anda ‘den daha yüksek oksijen içeriğine sahip gliserol karbonat için ayrışma yollarını araştırıyor. “Bu molekül kurum azaltımı ve çevresel etki konusunda ‘den daha çekici olabilir” diye ekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Ara
Open chat