Menü Kapat

Yakıt Katkıları – Nedir ve Çalışıyorlar mı?

Aracınızı çalıştırmak için normalde kullanacağınız yakıta ek olarak yakıt katkı maddeleri de kullanılır. Ayrı olarak satın alınabilir veya tedarikçi tarafından pompalara dahil edilebilir. Yakıtınızı katkı maddeleri ile desteklemek, standart benzin veya dizele göre daha iyi performans sağlamak için tasarlanmıştır ; ancak bu ürünlerin etkinliği konusunda çok fazla spekülasyon vardır.

Yakıt katkı maddeleri ne iddia ediyor?

Bugün piyasadaki yakıt takviyelerinin çeşitliliği, hızlanma ve motor performansınızı artırabilmeniz, kayıp beygir gücünüzü geri kazanmanın yanı sıra benzin tüketiminizi

Bu ürünlerin çoğu arasında belirtilen ortak bir fayda, aracınızın ömrü boyunca sorunlara neden olabilecek ve verimlilik ve performansın düşmesine neden olabilecek kiri ve diğer tortuları savuşturma kabiliyetleridir.

Yakıt katkı maddeleri türleri

Tezgahın üzerinde, yakıt takviyeleri size sunduklarını iddia ettikleri şeylerde çok değişecektir, bu nedenle onlara bir şans vermeyi planlıyorsanız, ne aradığınızı bilmek önemlidir, böylece peşinde olduğunuz sonuçları alırsınız.

Çoğu yakıt katkı maddesi üç kategoriden birine girecektir. Aracınızın mevcut durumunu korumaya yardımcı olacaklar, verimliliği artıracak, yakıttan tasarruf etmenizi sağlayacak ve performansı artırmak için kullanılanlar. Depoya koyuyorsanız veya bir süre kullanmayacaksanız, motorunuzun ömrünü uzatmaya yardımcı olanları da alabilirsiniz.

Yakıt verimliliği

Yakıt verimliliği katkı maddeleri normalde yakıtın verimliliğini artırmak için motoru ve parçaları temizleyerek çalışır. Motorda daha az kalıntı varsa, yakıt çok daha iyi çalışabilir ve genel performansınızı artıracaktır. Bir katkı maddesi yakıt ekonominizi veya oktan derecenizi artırdığını iddia ederse, bağımsız otoriteler tarafından yapılan testlerin hiçbirinin iddia ettiklerini yapmadığını ve bazılarının tank başına doldurma maliyetini 50p artırabileceğini gösterdiği için açık bir şekilde yönlendirin.

Araç performansı

Motoru temizlemenin yanı sıra, bazı yakıt katkı maddeleri de dizel bulaşmasını durdurmaya yardımcı olabilir ve daha soğuk ülkelerde, motorun daha hızlı çalışmasını sağlar. Kurşunsuz bir kurşun motoruna sahipseniz kurşun değiştirme katkı maddeleri de alabilirsiniz.

Sürekli bakım

Tüm yakıt katkı maddelerinde olduğu gibi, motoru karbon birikmesinden ve aracınızın verimliliğini azaltabilecek ve etkili bir şekilde çalışma yeteneğini engelleyebilecek diğer kötü maddelerden temizlediği iddiaları. Bazı premium yakıtlar da bunu yaptıklarını iddia ederken, birçok premium yakıt ana öncelik olarak motorun temizliğini optimize eder.

Yakıt katkı maddeleri gerçekten işe yarıyor mu?

Bu ürünlerin daha performans odaklı bir motorda iyileştirmeler yapabileceği ve süper kurşunsuz ve premium dizelde bulunan katkı maddelerinin bir miktar faydası olduğu ileri sürülmüştür. Bununla birlikte, daha yüksek performanslı araçların gerektirdiği yüksek oktanın yanı sıra , ortalama bir araç premium yakıtlar veya kullanıma hazır katkı maddeleri arasında herhangi bir fark görmez. Ortalama bir arabada yılda iki veya üç kez bir yakıt katkı maddesi kullanmak, arabayı temizlemeye ve ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır, ancak yüksek performanslı bir spor araba kullanmıyorsanız, her yolculukta bir yakıt katkı maddesi kullanmanız gerekmez. Performans yakıtları hakkındaki tavsiyelerimiz gibi, uzun bir yolculuktan veya uzun bir depolama süresinden sonra altı ayda bir kullanım, aracın en iyi standartta iyileşmesine ve performans göstermesine yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Ara
Open chat