Menü Kapat

YAKIT KATKI MADDELERİNİN ROLÜ NEDİR?

Premium yakıtlar, yüksek performans yakıt katkısı içeriğiyle karakterize edilir. Bu katkı maddeleri nelerdir ve ne için kullanılırlar?

Performans, uzun ömür, kirlilik …. Temel katkı maddeleri

Özel petrol şirketleri tarafından dağıtılan yakıtlar performans katkı maddeleri olarak adlandırılır. Benzin ve dizel yakıtlara eklendiğinde, bu kimyasal bileşikler motor performansını ve ömrünü artırmak için bu yakıtların özelliklerini değiştirir.

Modern, kompakt ve sofistike motorlar, motor performansını ve ömrünü azaltan, yakıt tüketimini ve karbondioksit ve kirleticilerin emisyonunu artıran kirlenme gibi belirli sorunlara özellikle duyarlıdır. Katkı maddelerine sahip yüksek kaliteli yakıtlar, özellikle içerdikleri deterjan katkı maddeleri sayesinde kirlenmenin olumsuz etkilerine karşı en etkili olanlardır (aşağıdaki paragrafa bakın). Hem iyileştirici hem de önleyici amaçlar için katkı maddelerine sahip birinci sınıf bir yakıt kullanılabilir.

YAKIT KATKI MADDELERİ KILAVUZU

Yüksek kaliteli yakıtlarda bulunan ana performans katkı maddelerinin listesi aşağıdadır:

Anti korozyon. Metal parçaları suyun neden olduğu korozyon ve pasa karşı korur. Diğer şeylerin yanı sıra, bu katkı maddeleri enjeksiyon sisteminin ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

Antioksidanlar . Depolanan yakıtın erken bozulmasını önleyin, böylece yakıt tanklarında veya rezervuarlarda tortu veya sakız oluşumunu sınırlandırın.

Demülsiyon yapıcılar ve su dağıtıcılar . Enjeksiyon sistemlerinde ve motorlarda erken aşınma ve yıpranmaya neden olduğu bilinen yakıttaki su riskini azaltın.

Deterjanlar . Eksik yanmanın neden olduğu karbon birikintilerini kaldırarak enjeksiyon sistemlerinin temel bileşenlerini (enjektörler ve giriş valfleri gibi) temizleyin veya temiz tutun. TOPLAM EXCELLIUM yakıt deterjanları enjektörlerin ve valflerin kirlenmesini azaltır.

Sürtünme değiştiricileri . Metal parçalar (çoğunlukla silindirde veya enjeksiyon pompasında) arasındaki mekanik sürtünme kayıplarını azaltın ve motor performansını artırın.

Dizel yakıt için belirli katkı maddeleri vardır. Ana dizel yakıt katkı maddeleri:

Soğuk akış arttırıcılar . Kullanımı için sıcaklık sınırını düşürerek soğuk dizel yakıtın çalışabilirliğini artırın. Dizel yakıt çok düşük sıcaklıklarda kristalleşebilir ve hatta donabilir. Geceleri dışarıda park edilen araçlar en çok etkilenenlerdir. Ayrıca, -20 ° C’ye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilen “aşırı soğuk” dizel yakıtların da bulunduğuna dikkat edilmelidir.

Köpük önleyici . Depoyu doldururken köpürmeyi azaltır. Bu köpüğün birikmesi, depoyu tamamen doldurmayı imkansız hale getirerek yakıtın depo açıklığından taşmasına ve aracın gövdesine ve kullanıcının ayaklarına dökülmesine neden olur.

Procetan . Dizel yakıtın otomatik ateşlenmesini kolaylaştırarak yanmayı iyileştirir.

Reodorantlar . Dizel yakıt kokusunu daha hoş ve daha az yoğun hale getirin.

AYRI OLARAK SATILAN KATKI MADDELERİ NE OLACAK ?

Birçok yakıt katkı maddesi mağazalardaki kaplarda satın alınabilir. Sürücü daha sonra yakıt ikmali yapmadan önce ölçülen miktarda katkı maddesini aracın tankına döker. Mevcut ürünlerin listesi uzundur: enjektör, partikül filtresi, EGR valfi ve karbüratör temizleyicileri, yakıt tüketimini azaltmak için katkı maddeleri, duman önleyici ve degumming (antibakteriyel) katkı maddeleri ve hatta eski otomobiller için kurşun ikameleri vardır.

Neden bu katkı maddeleri, tankınıza doğrudan pompadan eklenebildiklerinde ayrı olarak satın alınmalı? Eski araç sahipleri için birkaç istisna dışında, katkı maddeli yüksek kaliteli bir yakıt seçmek genellikle motorun sağlığını korumak için yeterlidir, çünkü yakıt zaten gerekli tüm katkı maddelerini içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Ara
Open chat