Menü Kapat

Yakıt katkı maddeleri nelerdir?

Motorunuzun dayanıklılığını ve performansını optimize etmek için mevcut yakıt katkısı arıtma seçenekleri ile şaşkın veya bunalmışsanız, korkmayın: yalnız değilsiniz. Bu yüzden bu kılavuzu hazırladık – yakıt tedavilerinin motorunuza nasıl fayda sağlayabileceğini ve bu faydaları gördüğünüzden emin olmak için neler yapabileceğinizi size bildirmek için.

Yakıt katkı maddeleri nelerdir? 

Geniş anlamda, tankınıza koyduğunuz gaza ilave yağlayıcılar, yakıt sistemi temizleyicileri, yakıt performansı arttırıcılar ve / veya yakıt stabilizatörleri getiren katkı maddeleri. Bu geniş tanım aslında iki tür yakıt katkı maddesini kapsar: motorunuz kullanılırken fayda sağlayanlar (yakıt performans arttırıcılar) ve uzun süreli depolamada veya düzensiz kullanımda yakıtın işlevsel durumda kalmasını sağlayanlar (yakıt stabilizatörleri).

Kullanımdaki yakıt katkı maddeleri, yakıt sisteminizi ve motorunuzu sürekli temizlerken performansı arttırırken, aynı zamanda yakıtı stabilize eder . Yakıt stabilizatörleri olarak adlandırılan depolama yakıt işlemleri , tankınıza giren şeyin bozulmadan kalmasını ve aşındırıcı bileşenlere ayrılmamasını sağlar . Bazı stabilizatörler aynı zamanda sudaki nemin, korozyonun ve pasın minimumda tutulması için yakıttaki nemin giderilmesine yardımcı olur. Dengeleme etkisi önemlidir, çünkü gaz kötüleşir ve 30 gün gibi kısa bir sürede verniğe bile dönüşebilir.

Yakıt arıtımı neden önemlidir?

“Kullanımda” performans işleminin yağlama ve temizleme özellikleri önemli faydalar sağlar. İlk olarak, motorunuzdaki hareketli parçaların sorunsuz çalışmasını sağlar, bu da sürtünmeyi azaltır ve sert başlangıcı ve kaba rölantileri azaltır. Yakıt işlemleri aynı zamanda, motorunuzda oluşmuş olabilecek birikintilerin çözülmesine ve temizlenmesine de hizmet eder; bu, en yüksek kalitede benzinle bile meydana gelir.

Motorunuzun düzgün ve temiz çalışması, yakıtınız için daha dolu bir yanma anlamına gelir ve bu da artan yakıt verimliliği ile birlikte daha fazla güç sağlar.

Yakıt stabilizatörleri, oksidasyon sürecini yavaşlatarak motordaki gazın kötüleşmesini veya “bayatlanmasını” önler, böylece bu yakıtın verniklenmesini veya “yapışmasını” önler. Gelişmiş formüller ayrıca nemin yakıta yapışmasını önlemeye yardımcı olur. Çok fazla nem, tankın dibinde, özellikle korozyon ve ağır yakıt yanması nedeniyle ağır hasara yol açabilen etanol karışımlı yakıtlarda su birikmesine neden olur.

Yakıtı uygun şekilde işlemenin adımları nelerdir?

  1. Doğru yakıt arıtımı, ihtiyacınız olan kullanım ve faydalar için doğru ürünü seçmekle başlar.
  2. Performanslı yakıt işlemiyle, ürünü tankınıza istediğiniz zaman aralığında (tipik olarak her doldurmadan sonra) eklemeniz yeterlidir.
  3. Bir motoru yüksek performans gereksinimi için hazırlıyorsanız, tedavinin motorun her alanına ulaşması ve kaplaması gerektiğinden faydaların tam olarak tutulması için birkaç hafta önceden bir yakıt işlemi kullanmaya başladığınızdan emin olun.
  4. Yakıt deposu, motorun depolanması için bir hazırlık olarak, depolama süresi başladığında eklenebilir. Katkı maddesinin motorun her yerine ulaşması için motoru ekledikten sonra birkaç dakika çalıştırdığınızdan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Ara
Open chat